Öne Çıkanlar Mezapotamya gazetesi haber Hdp meclis Hdk onur hamzaoğlu fadime Çelebi tutuklandı İsrail genel kurmay dünya Filistin okul afrin savaş yıkım

HDP kongreyi demokrasi şölenine dönüştürecek

Halkların Demokratik Partisi (HDP), 11 Şubat tarihinde Ankara’da 3’üncü Olağanüstü Kongresi’ni gerçekleştirecek. Kitlesel şekilde gerçekleştirilmek istenen HDP kongresi için bu amaçla Demokrasi Meydanı’nın yakınındaki 25 bin kişilik Arena Spor Salonu tutuldu. Kongre hazırlıkları kapsamında oluşturulan Teknik Komisyon da çalışmalarını sürdürmekle meşgul. Şu sıra yapılan hazırlıkların her gün yerinden değerlendirildiği ve eksiklerin giderildiği toplantılara ev sahipliği yapan HDP Genel Merkezi’nde, bu hafta da hem Kadın Meclisi toplanacak hem de hafta sonu Parti Meclisi bir araya gelerek son gelişmeleri değerlendirecek. 

TEKÇİLİĞE KARŞI HDP’NİN ÇOĞULCULUĞU
Şimdiye kadar yapılan tüm toplantı ve görüşmelerde, Kongre’nin sadece HDP’nin önümüzdeki dönem yürütülecek siyaseti açısından değil, Türkiye’nin geleceği açısından önem taşıdığı ve buna uygun bir şekilde örgütlenme ihtiyacı gerekliliği üzerinde duruldu. Özellikle AKP’nin topluma dayattığı muhalefetsizliğe ve tekçiliğe karşı, çoğulculuğu temsil eden güçlü bir muhalefetin yaratılması zaruriyetinin, HDP fikriyatı ve projesinin de gereği olduğu konusunda uzlaşı sağlandı.
HDP FİKRİYATINI SAHİPLENME KONGRESİ
Kongrede de tartışılan bu gündemler ön plana çıkarılacak. Özellikle son dönemlerde parti içine yönelik operasyonların, gerçek anlamda ancak HDP fikri ve projesinin özüne sahip çıkmakla aşıla bilineceğine yönelik tespitlerle de, yeni yönetim parti bileşenlerince şekillenecek.
KİTLESEL KATILIMLA MESAJ VERİLECEK 
Kongrenin en önemli mesajı ise, kitlesel katılım üzerinden verilecek. Her şart ve koşulda kendi siyasi kimliğini savunan ve buna sahip çıkan HDP kitlesinin yeni dönende de partisinin etrafında kenetlenmesi amaçlanıyor. En az 30 bin kişinin katılımı ile gerçekleştirilecek olan kongredeki kitlesel katılım, aynı zamanda toplumun bütün kesimlerine yönelik yürütülen baskılara da bir anlamda yanıt olacak. 
Yine Efrin’e yönelik saldırı hazırlıklarının yapıldığı bir dönemde toplanacak HDP kongresine katılanların vereceği mesajlar da oldukça önem taşıyor.
TÜRKİYE’NİN BATISINDAN KİTLESEL KATILIM
Kongreye katılım yönünde illere belli kontenjanlar ayrıldı ve illerin bu katılımları sağlaması istendi. Buna göre en kitlesel katılımlar, Türkiye’nin batısında gerçekleşecek. Sadece Ankara ve İstanbul’dan kongreye 10 binin üzerinde bir katılım bekleniyor. Katılım amacıyla hemen hemen bütün illerden masrafları genel merkez tarafından karşılanacak araçlar kaldırılacak. 
AFİŞLEMELER YAPILACAK
Kongrenin sloganı ve şiarı üzerindeki tartışmaların yanı sıra salon süslemesi ve teknik detaylara ilişkin çalışmalar da sürdürülüyor. Bu zamana kadar 1 milyona yakın el ilanı, il örgütlerine gönderildi ve ihtiyaç duyan illere yeni ilanlar gönderilecek. Ayrıca İl Örgütleri afiş çalışması yaparak hem seçmenleri kongreden haberdar edecek hem de kongreye katılım çağrısı gerçekleştirecek. Kongre hazırlıklarının ve çalışmalarının yaklaşık olarak 1,5 milyon TL’ye mal olması bekleniyor.  
ÖNEN: OLUMSUZ GİDİŞATA MÜDAHALE EDECEK GÜÇTEYİZ 
Kongre hazırlıklarına ilişkin bilgi veren Hazırlık Komisyonu Başkanı MYK üyesi Ömer Önen, yapacakları 3’üncü Olağanüstü Kongreyi, dönemin ruhuna uygun ve gerçekleşen saldırılara cevap olacak şekilde çok ince bir şekilde tasarladıklarını belirtti. 
Bu amaçla yoğun bir çalışma yürütüldüğünü belirten Önen, “Kongremiz bir demokrasi şölenine dönüşecek. Bu kadar saldırı, tutuklama, kuşatmaya ve dışarıda halklara dayatılan savaşa cevap niteliği taşıyacak. Bu amaçla halkımızın bu kongremizi sahiplenmesi ve uygun bir tutum almasını bekliyoruz. Biz en zor zamanlarda halkımızın gidişata müdahale ettiğini, siyasete doğru açıdan rota kazandırdığını biliyoruz. Bunun deneyimleri fazlasıyla var. Halkımız ve siyasetimiz bugün de yaşananlara müdahale edecek, gidişatı tersine çevirecek güçtedir. Kongremiz de bunun ilan edildiği bir zemine dönüşecek” dedi. 
Ömer, kongreye en az 30 bin kişiyi bekleseler de kitlelerinin Ankara’da daha önce 100 binlerle kongre yapma alışkanlığına sahip olduğunu da ekledi. 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.