Öne Çıkanlar Mezapotamya gazetesi haber okul afrin savaş yıkım asker tank savaş Kktc afrika gazetesi duruşması Derâ zor ypg

Dünya Yezidileri Konferansı'ndan çağrı, Ulla Jelpke ve Helin Evrim Sommer'den cevap!

Dünya Yezidileri Konferansı Yönetim Kurulu'nun 8 Şubatta 'acil çağrı' başlığıyla uluslararası kurum ve kuruluşlara gönderdiği ve Afrin'deki Yezidilerin olası bir yeni katliamla karşı karşıya olduklarına dikkat çeken mektuba Alman Sol Partisi cevap verdi. Türk devletinin 'Zeytin Dalı Operasyonu' adıyla başlattığı Afrin'e yönelik saldırıların başlamasıyla birlikte ele alınan mektupta Yezidilerin Şengal benzeri yeni bir katliamla yüzyüze oldukları ve uluslarası toplumun bu tehlike karşısında harekete geçmesi isteniyor. Alman Sol Parti Fraksiyonu'nun Federal Meclis'teki iç politikalar sözcüsü Ulla Jelpke ve yine aynı partinin kalkınmadan sorumlu sözcüsü Helin Evrim Sommer imzalı cevabi mektupta durumun vehametinin farkında olduklarını, konuyu defalarca soru önergeleriyle birlikte mecliste gündemine de taşıdıkları belirtilerek bu yönlü çalışmalarını sürdürecekleri dile getiriliyor.

Dünya Yezidileri Konferansı Yönetim Kurulu'nun çağrısı:

8 Subat 2018

Acil Çağrı

Biz farklı siyasal ve sosyal arkaplanı olan Yezidi toplumu temsilcileri olarak, insanlarımızın Afrin ve Kuzey Suriye'de açık bir katliam tehdidi ve riskiyle yüzyüze olduklarına ilişkin kamuoyunu bilgilendirme ihtiyacı hissediyoruz. Afrin Yezidileri, örneği olmayan yeni bir tehdit ile karşı karşıyalar. Ortaya çıkan bu yeni tehlikeyi bertaraf etmek, insanlarımızı bu potansiyel katliamdan kurtarmak için sizleri müdahale etmeye davet ediyoruz.

Toplumumuz hala 2014'te yaşanan jenosidten dolayı acı ve dayanılmaz bir travma yaşıyor. Bu katliamda 10 binin üzerinde çocuk ve kadınlarımız katledildi, köleleştirildi, işkence ve tecavüze maruz kaldılar. Aynı barbarlık ve katliam Kuzey Suriye'de tekrar yaşanacak diye büyük bir kaygı içindeyiz.

Türk devletinin 'Zeytin Dalı operasyonu' diye isimlendirdiği harekatı ÖSO adı verilen içinde ISIS gibi radikal gruplarında bulunduğu çetelerle beraber ortak hareket ediyor. Bilindiği gibi bu çeteler Yezidileri dinsiz bir topluluk olarak görüyor.


 

Daha önce de uyardık. Eğer bu gruplar Yezidi bölgelerine ulaşsalar, inançlarından dolayı acımasız bir şekilde yine saldıracaklar. Kendilerinin yayınladığı bazı videolarda bu durum görülüyor. Burada saldırganların 500 kişilik Qastel Jindo Yezidi köyünü ele geçirdiklerinde ne kadar sevindikleri ve daha sonra mal ve mülklerine nasıl el koydukları görülüyor. Ve bu aileler Afrin merkezine yakın dağlık alanlara kaçmak zorunda kaldılar. Bu grupların bizim insanlarımıza karşı nasıl barbarca davrandıkları çok açık.

Kuzey Suriye'deki mevcut sorunların diyalog yoluyla bir çözüme kavuşmasını diliyoruz. Bundan dolayı tüm tarafları gerilimin daha fazla artmaması için bir uzlaşma masası etrafında toplanmaya çağırıyoruz. Eğer bu savaş kısa bir sürede bir çözüme kavuşmazsa bunun sonucunda Kuzey Suriye'de özellikle dini gruplara karşı büyük bir felaket yaşanabilir.

Buradaki Yezidiler 2011 yılından beri kötü koşullar altında yaşıyorlar ve bu şartlardan dolayı toplumumuzun yüzde doksanı kendi yurtlarını terketmek ve göçe zorlandılar. Buradaki toplam sayımız 100.000 olarak tahmin ediliyor. Ve bunların yüzde doksanı göç etmek zorunda kalmış. Bugün tahminizce 20 bin civarında Yezidi Afrin civarında yaşıyor ve bunlar uluslarası toplum ve özellikle BM tarafından korunmayı gerekli kılmaktadır.

Bu nedenle, sizleri bu acil durum münasebetiyle yaşanabilecek felaketten dolayı müdahale etmeye çağırıyoruz. Ve bu çağrı ile birlikte bir Yezidi delegasyonunu ilgili kurumlar ile görüşmek üzere gönderiyoruz.

Ulla Jelpke ve Helin Evrim Sommer imzalı cevap mektubunda ise şöyle denilmekte:

13 Şubat 2018

Bilgilendirme ve çağrınız için çok teşekkürler. Sol Parti Fraksiyonu milletvekileri olarak, Türk devletinin Afrin'e saldırısı ve bundan dolayı Yezidilerin yaşadığı kaygı ve hassasiyetleri anlıyoruz. ÖSO'nun şemsiyesi altında Türkiye ile birlikte savaşan milislerin genellikle birtakım cihatçılar ve El Kaide^ye bağlı islamist gruplardan oluştuğu bilinmekte.


 

Bu konuda elimize geçen verilere göre de, bu saldırgan gruplar arasında bir sürü ISIS savaşçısı da yer almaktadır. Afrin'de Kürtler ile birlikte Yezidiler ve diğer dini ve etnik grupların birçoğu acil bir katliam ve göçertme tehdidi ile karşı karşıyalar. Yüzlerce Yezidi ailesi çoktan köylerini terketmiş durumdalar. Türk Devleti Diyaneti'nin yaptığı Afrin'de dinsizlere karşı cihad çağrısı ve saldırılar özellikle Yezidilere karşı ISIS'in Şengal'de yaptıkları katliamı akla getirmektedir.

Federal Meclis'te Sol Fraksiyon olarak Afrine yönelik Türkiye saldırılarını baştan beri elimizdeki dar imkanlara rağmen opozisyon grubu olarak sürekli gündeme getirdik . Hatta şubat ayının 1'inde isteğimiz üzere bu konuyu mecliste tartıştık. Özellikle Alman devletinin Türkiye'ye silah verme ve bu konudaki ortak sorumluluğunu vurguladık.

Türk devleti ve ona bağlı cihatçı grupların Alman silahı olan Leopold 2 savaş tankı kullandıklarını belirttik. Almanya'da üretildiği için Alman devletinin sorumluluğu var. Uzun bir süreden beri hatta Afrin saldırısından önce Alman hükümetine, özellikle Türkiye gibi bir devlete silah vermemesini talep ettik. Mecliste verdiğimiz birçok soru önergesinde Alman silahları bağlamında Türkiye'nin El Kaide ile bağlantılı gruplarla çalıştığını gündemleştirdik.


Türk devleti terörizmle savaşmak bir yana, terörü ihraç eden islamist gruplarla o bölgeye saldırılar düzenliyor. O bölge ki iç savaş döneminde bile herhangi bir müdahaleye uğramadı ve yarım milyon insan orayı güvenli bulduğu için o bölgeye yerleşmişti.

Alman hükümetinin, Tirk devletinin bu saldırısına karşı sessizliğini mahkum ediyoruz. 1 Şubatta yapılan meclis oturumund bir CDU konuşmacısı da bu saldırıyı uluslarası anlaşmalara karş illegal olarak adlandırmıştı. Biz burada acilen Alman hükümetinin açık kelimelerle NATO partneri olan Türkiye'ye karşı çıkmasını ve biran evvel bu ülke ile olan silah ve istihbarat çalışmasını sonlandırmasını talep ediyoruz.

Selamlar, saygılar.


 

Ulla Jelpke, Helin Evrim Sommer


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.